1. Čas
- Lépe naplánovat datum sklizně - Začít již v polovině července s ohledem na počasí nebo ihned po zežloutnují ½ listů. Vyvarovat se rozpadu většiny svrchních krycích částí paliček.
- Správně rozvrhnout etapy sklizně a následného zpracování - Předpokladem je sklizení, ostříhání, dočištění,uložení k sušení, jednoho maximálně dvou řádku děně (nutno vyzkoušet), ve spojení s dopravou a silou jednoho člověka ideální cíl.
2. Udržitelná doprava
- Dopravovat veškerý materiál tam i zpět pomocí jízdního kola - Dopravu provádět pomocí jízdního kola s přípojným dvojkolovým vozíkem. Odhadem se do vozíku vejde jeden sklizený řádek (40 m ) česneku s natí, hrubě očistěný od půdy. Vyloupanou sadbu převážet namočenou ve vodě, předejde se tím otlučení stroužků a dojde k aktivaci růstové síly.
3. Kontrola plevele
- Plevele se zbavovat pravidelnou mechanickou cestou - Vzešlý plevel včas mechanicky zlikvidovat v řádku ručně motikou, mezi řádky motorovým rotavátorem s šíří záběru 40 cm. Dvakrát okopat vegetaci, dle letošních zkušeností, nestačí. Na části, která leží ladem ( přesně ½ celkové výměry pole, šíře 7 m, délka ~ 40 m) bude na jaře 2014 vysazeno zelené hnojení ( pohanka), která rychle vzchází a roste, čímž by mělo dojík k výraznému potlačení plevelné vegetace. Pohanka bude 3 měsíce před datumem sadby zaorána ruchadlem.
4. Zvýšení pracovních sil
- Získat pro tento projekt více lidské síly v období sadby a sklizně - klást vyšší úsilí v osvětě. Získat minimálně 6 lidí, maximálně 12 lidí.
- Hledat na virtuálních sociálních sítí i mimo ně.
- Zefektivnění sadbové techniky - pořídit lepší, delší, opticky výraznější, vodící provázek, o který se bude opírat dřevěná šablona s vytyčenou ryskou pro jasnou orientaci v rozmezích mezi sázenými stroužky. Při sadbě využívat sázecí kolík.
5. Zavedení organického hnojení
- Oproti letošnímu roku, kdy hnojení neproběhlo, zavést tento proces do pravidelných prací.
- Roztok hnojiva aplikovat postřikem v pravidelných intervalech - Zdrojem organického hnojiva bude tekutý produkt kompostování kalifornskými žížalami, tz. wormtea, žížalý čaj = zdroj fosforu, draslíku a dalších látek. Dále bude použit roztok organické močoviny, která je zdrojem dusíku. Koncentrace roztoku bude ředěna v poměru 1:1:10 (wormtea- močovina- voda).
6. Experiment
- Eperiment s mulčem - vyčelnit modelovou výměru vegetace, která se zamulčuje slámou a nebude mechanicky ošetřována proti plevelu a vzniku svrchní půdní krusty, ani v řádcích, ani mezi řádky. Pozorovat chování styčné plochy čeneková nať - mulč v deštivém období. Výsledky testu zpracovat a zveřejnit.
7. Dokumentace
- Foto a video dokumentace - provádět pravidelnou fotodokumentaci prací a postupného růstu vegetace. Tvořit video dokumentace s popisem prací, detaily růstu, průběh experimantu.
- Založit FB prezentaci- stránku projektu a sdílet vývoj.
8. Ostatní cíle
- Zjistit informace ohledně ekologické registrace pozemku pro Bio certifikaci produktů. Značka regionální výrobek, potravina.
- Získat a domluvit partnerství s ochody, restauracemi a spotřebiteli na odběr česnekových výrobků. Šířit využití česnekových květů v gastronomii a alternativním léčitelství.
- Zvýšit množství produktů v sortimentu - čensek vážený, loupaný česnek, česnek vázaný v copy, česnekové tynktury, česnekové květy.